Rozhovor pro portál děti.sk + + + Interview for deti.sk

DSC_0489.jpg

(SLOVAK ONLY, SORRY!)

Myšlienkou výroby vlastných šatiek sa autorka a majiteľka značky Omnifera Jana Kráčmarová, začala zaoberať v roku 2013. Viac ako pol roka trval samotný vývoj, takže prvé šatky sa začali predávať v roku 2014. Konceptuálny prístup, prepracovaný dizajn a dokonalosť v detailoch, zaradili šatky Omnifera do luxusného šatkového segmentu. Omnifera sa za krátky čas stala priekopníčkou tzv. high-end nosenia detí v ČR a SR.

Omnifera sa dá z latinčiny voľne preložiť ako „všetko nosiace“, alebo zjednodušene „tá, ktorá všetko nesie“, či „tá, ktorá všetko unesie/znesie“.

Kde nachádzate inšpirácie pre vzory a názvy vašich šatiek?

Ako architektka som zvyknutá na konceptuálny prístup k práci, takže sa snažím, aby všetko, čo robím, malo myšlienku, nejaký príbeh. Svet je zahltený plytkým dizajnom. Všetky vzory navrhujem ja, takže sú ovplyvnené tým, čo som prežila, ako vnímam svet.

Napríklad vzor Wings of Desire je inšpirovaný filmom Wima Wendersa Nebo nad Berlínom a medzi hlavné postavy patria anjeli Damiel a Cassiel, podľa ktorých som nazvala prvé dve šatky. Je to taká neokresaná poézia, ktorá je mi blízka.

Vzor Morava má základ v mojom rodnom kraji, podkladom preň je hanácka výšivka. Kubista je zase poklonou úžasnej kubistickej architektúre v Čechách, ktorá je vo svetovom meradle úplne ojedinelá. 

Naopak, Inception je abstraktný motív, inšpirovaný japonskou kaligrafiou. Ide o jednoduché ťahy štetcom. Každý si v ňom môže nájsť to svoje. Zo starších šatiek je model Inception 001 najúspešnejším.

IMG_6277.jpg

To znie veľmi premyslene a prepracovane. Čo je pre značku Omnifera charakteristické?

Vzorov je veľa a ďalšie chystáme. Niekedy mám nutkavú potrebu spraviť niečo naozaj jednoduché. Niečo, za čím sa nič tajomné neskrýva, ale je to vo svojej podstate krásne. Napríklad obláčiky vo vzore Nubes, či hviezdičkový Skyfall.

Je pre mňa dôležité, aby moja tvorba bola vyvážená. Nechcem sa na nič hrať, robím veci tak, ako ich cítim. Chcem, aby Omnifera bola synonymom pre čistý, súčasný, ale zároveň nadčasový dizajn. Inklinujem k minimalizmu, ale snažím sa byť otvorená. 

Pred dvomi rokmi som uviedla na trh originálny spôsob vypracovania vzoru na šatke – Omnifera Quadruplex Design. Využíva šírku šatky na zmenu hustoty vzoru. To znamená, že pri jednom leme je motív najhustejší a smerom k druhému redne. Quadruplex tak umožňuje využitie štyroch rôznych vizáží šatky. Je to ako 4 v 1, milujem flexibilitu. Pre Omniferu je tento spôsob vzorovania príznačný – Quadruplex Design nájdete napríklad na vzore Inception alebo Heart Rock.

Aké materiály používate? Ktoré typy priadzí patria medzi najobľúbenejšie u zákazníčok a zákazníkov?

Osobne zbožňujem vlnu. Či už ťaviu, kašmír, alpaku, alebo merino vlnu. Používam ju na šatky veľmi rada a často. Medzi zákazníkmi sú veľmi obľúbené šatky s vlnou merino. Je to najmä vďaka ich vlastnostiam a cenovej dostupnosti.

Naším „ zložením“ by mohla byť zmes vlny, hodvábu a kašmíru, ktorú majiteľky zbožňujú pre kombináciu nosnosti, pružnosti a kašmírového dotyku. Exkluzívna je aj kombinácia ťavej vlny s hodvábom. Predstavuje skutočný luxus.

Často používam aj hodváb, ktorý je prírodným materiálom a existuje v rôznych textúrach – na dotyk drsnejší japonský hodváb, tussah hodváb, alebo hladký kĺzavý morušový hodváb.

Veľmi zaujímavé však môžu byť aj rôzne druhy bavĺn – Pima, Supima, egyptská bavlna, ľadová bavlna (tú sme do šatky použili prví na svete) a ďalšie.

Za zmienku stojí aj použitie mletej morskej riasy vo viskózovom vlákne. Nebránim sa ničomu, čo považujem za dostatočne etické, ekologické a primerané. Nie som fanúšik umelých vláken pre malé deti, používam radšej prírodné materiály.

Ak sa však pýtate, ktorá šatka Omnifera je najúspešnejšia, tak je veľmi ťažké odpovedať. Obľúbenosť sa stále mení. Medzi veľmi obľúbené patria šatky Heart Rock Eiger North Face, zo starších Inception 001.

DSC_0314.jpg

Vaše šatky však pomáhajú nielen zákazníčkam, ktoré si ich kúpia. Čo je to projekt Helper?

Vždy som si hovorila, že ak Omnifera začne generovať nejaký zisk, rada podporím osvetu nosenia detí. Vidím, aký obrovský význam pre bábätko má tesný kontakt s matkou a koľko ľudí o tom netuší. Šatka je najlepšou pomôckou!

Preto hneď, ako to išlo, s radosťou som sa do toho pustila. Vyrobili sme šatky, ktoré majú pomáhať v materských centrách, neziskových organizáciách a podobne. Tak vznikol projekt Helper, ktorý umožňuje vybratým organizáciám zakúpiť kvalitné bavlnené šatky za dotovanú cenu. Z vlastnej iniciatívy sme viac ako polovicu šatiek darovali deťom, ktoré to potrebovali najviac. O šatku zdarma sa však nedá požiadať.

DSC_1102.jpg

Omnifera nie sú iba šatky. Ponúkate aj viacero doplnkov a vychytávok týkajúcich sa nosenia detí.

Mojím zámerom je sústrediť sa na jeden produkt, a tým sú šatky na nosenie detí. Šatka sama o sebe je veľmi komplexná vec. Výroba doplnkov nie je mojou prioritou a zaoberám sa ňou iba v prípade, ak mi zostane nejaký čas, alebo mi napadne veľmi nutkavá myšlienka, ktorú musím zrealizovať. A na nutkavé myšlienky som expertka (napríklad nedávno som založila minimalistickú značku MOM).

Ak sa doplnok vyrába priamo zo šatkovej látky, hrozí, že výsledok nebude harmonický. Vzory totiž vytváram priamo pre šatky, ktoré majú určitú šírku, vlastnosti a to jednoducho nejde len tak bezmyšlienkovito aplikovať na rôzne produkty.

Preto veľmi dobre zvažujem, kým sa do niečoho takého pustím. Už nejaký čas v limitovanom množstve ponúkame originálne šatkové kabelky japonského typu – furoshiki. Máme aj šatky na krk, ktoré nie sú vyrobené zo šatkovej látky a vzor na ne bol prispôsobený materiálu.

Už rok máme veľké šály so strapcami vyrobené zo šatiek, ktoré sú prispôsobené na nosenie v krátkych úväzoch. Minulú jeseň sa medzi vychytávky zaradil aj kabát pre nosiace mamičky, ktorý vznikol v spolupráci so známou českou módnou návrhárkou Josefinou Bakošovou.

MC0199.jpg

Poodhalíte nám trochu aj zákulisie značky Omnifera?

Naše šatky vyrábame prevažne v limitovaných edíciách. Ide zhruba o 10 – 20 kusov veľmi exkluzívnych butikových šatiek. Zákazníci sa ma často pýtajú, prečo nevyrábame viac šatiek, keď je o ne taký záujem. Ja som však dizajnér, nie obchodník. To, čo ma baví, je navrhovanie šatiek, vývoj, finalizácia, milujem detaily a šatkám venujem veľkú pozornosť a starostlivosť. Nemám záujem o masovú výrobu.

V Omnifere pracujeme iba dvaja, ja a môj manžel, ktorý sa firme venuje po príchode z práce. Teda pokiaľ nepočítam naše dve malé deti, ktoré pri tom všetkom nemôžu chýbať.

Dohromady robíme úplne všetko – od návrhu, výberu priadzí, fotenia, webstránky, komunikovania s dodávateľmi, administratívy až po balenie balíkov a ich odvoz na poštu.

Je to síce práca asi pre päť ľudí, ale tak nám to v tejto chvíli vyhovuje. Celý proces mám pod kontrolou a umožňuje mi to udržať celý koncept značky podľa mojich predstáv. Budúcnosť je však otvorená, vývoju nezabránime, stále mám v hlave aj nové projekty, na ktorých pracujem.

Vydané 28.5.2018 o 12:55

Autor: Martina Haršányiová

Článek v originálním znění naleznete zde: https://www.deti.sk/sme_rodicia/osobnosti/clanok/jana-kracmarova-autorka-satiek-na-nosenie-deti-ma-rada-minimalizmus